2025.10.15

Hissförbundet i TV4-nyheterna om retroaktiva säkerhetskravet

I går kväll medverkade Hissförbundets generalsekreterare Sara Berggren i TV4-nyheterna för att prata om hissäkerhet och det retroaktiva säkerhetskravet för hissar med farligt mellanrum mellan den inre korgdörren och yttre schaktdörren. Beslutet om detta nya lagkrav följde den tragiska olyckan när en 5-årig pojke omkom 2023.

De retroaktiva säkerhetskravet ska vara uppfyllt senast 2031, men Hissförbundet uppmanar fastighetsägare att inte vänta med att uppdatera säkerheten för dessa ca 6000 hissar som omfattas.

Sverige har Europas äldsta hissbestånd och ett regelverk för hissar i bostadshus som släpar efter. Det finns ytterligare 20,000 äldre hissar med allvarliga säkerhetsrisker, men dessa har regeringen inte fattat något beslut om ännu. Hissförbundets bedömning är att nuvarande lagstiftning inte är tillräcklig. Kännedomen om att ansvaret ligger på fastighetsägarna är för lågt och de behöver stöd från lagstiftarna för att prioritera dessa frågor.

Se hela inslaget från TV4-nyheterna här >>